Spotkanie z górnikiem

W dniu 4.12. 2015 przedszkolaki z Ciśca miały okazje gościć u siebie wyjątkowego gościa, był to pan Zygmunt Motyka, emerytowany górnik z kopalni „Wesoła” w Mysłowicach. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda galowy strój górnika w całej okazałości a ponadto pan Zygmunt bardzo dokładanie opowiedział jak wygląda obecnie praca na kopalni, jakich używa się maszyn, jak to się dzieje, że węgiel wydobywany jest na zewnątrz. Wspomniał również o pracy w kopalni przed wieloma laty, gdzie nie było tylu urządzeń gdy górnikom musiały pomagać w pracy zwierzęta, głównie konie. Nie można było nie wspomnieć o patronce górników św. Barbarze, która to właśnie dziś obchodzi swoje święto. Przedszkolaki mogły zobaczyć i dotknąć szable jaką dostają górnicy za 25 lat ciężkiej pracy, niektórzy przymierzyli „czako” czyli górniczą czapkę. Było to bardzo interesujące spotkanie o czym świadczyła ilość pytań do naszego gościa. Najciekawsze ,które nie dawało dziewczynkom spokoju to, czy na kopalni pod ziemią pracują również kobiety. Niestety, jest to dla nich za ciężka praca, dlatego kobiety górnika nie spotkamy. Na pożegnanie dzieci pięknie wyrecytowały dla gościa wiersz „W kopalni” oraz zaśpiewały poznaną piosenkę.

Autor: Ewa Figura


Kontakt


Przedszkole Publiczne

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Adres:
Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Mapa dojazdu

Biuletyn Informacji PublicznejAdres

Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Telefon

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Email

cisiec_p@wp.pl
Rozmiar czcionki
Kontrast