Teatr cieni w Bibliotece Publicznej w Ciścu

23 stycznia bieżącego roku udaliśmy się do pani Helenki na niezwykłe spotkanie. Dzieci miały możliwość poznania teatru cieni, a co najważniejsze same mogły odgrywać w nich rolę, poprzez manipulowanie sylwetami do utworu J. Tajcy „Jarzębinka”. Dzieciom ogromnie podobała się ta inscenizacja, ponieważ na ich twarzach widoczne było ogromne zaciekawienie.

Następnie dzieci wysłuchały wierszyków i wyliczanek, których głównymi bohaterami były Bałwanki. W nawiązaniu do wysłuchanej treści, wychowankowie udali się do stolików, gdzie wykonały własne bałwanki z waty, natomiast dzieci młodsze samodzielnie lub z niewielką pomocą nauczyciela rysowały bałwanki kredą.

Jak to w karnawale, nie mogło zabraknąć muzyki, tańca i…. PARADY. Dzieci podzielone na dwie grupy: muzykanci i „tancerze” urządziły ową paradę. Zespół muzykantów rytmicznie grał na instrumentach perkusyjnych do piosenek dziecięcych, a grupa „tańczących bałwanków” wędrowała w rytm muzyki. Po chwili nastąpiła zamiana ról.

Na koniec z wykorzystaniem cieni, dzieci rozwiązywały zagadki w zabawie „Kto i na jakim instrumencie gra”. Zadaniem wychowanków było udzielić odpowiedzi tylko na podstawie tego co widzą i słyszą, czyli na podstawie CIENIA.

Pani Helence serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia.