„Cisiec – moja mała ojczyzna”

Przedszkolaki w miesiącu październiku poznawały swoją małą ojczyznę- Cisiec. Odwiedzały charakterystyczne miejsca, budynki użyteczności publicznej oraz poznawali twórców ludowych oraz ludzi wykonujących ciekawe zawody.

Dzieci z grupy starszej wybrały się na wycieczkę do pracowni witraży i rzeźby Państwa Michałek. Pani Teresa w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swojej pracy, zaprezentowała narzędzia jakie wykorzystuje przy tworzeniu witraży. Dzieci mogły zaobserwować piękne, zdobione lampki, lustra, proces złocenia rzeźb. Ponadto dzieci mogły zobaczyć jak powstają rzeźby, płaskorzeźby w wykonaniu męża P. Teresy, który aktualnie wykonywał obraz Papieża.

Ponadto dzieci uczestniczyły w  spotkaniu w bibliotece środowiskowej gdzie czekała już na nich P. Helenka w pięknym stroju oraz P. Janina, która opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o tym jak powstaje wełna, w jaki sposób powstawiają „gobeliny”. Dzieci miały okazje spróbować swoich sił w trakcie wykonywania własnych makatek. Pani Helenka w ciekawy sposób opowiedziała jak kiedyś wyglądało życie na wsi, czym zajmowali się ludzie, jakie były najpopularniejsze zabawy dzieci.

Nasze przedszkole odwiedził również Pan P. Zeman, który zaprezentował grę na instrumentach pasterskich: fujarka wielkopostna, fujarka sześciootworowa, heligonka, skrzypce, okarynka. Przedszkolaki mogły także  samodzielnie spróbować zagrać na demonstrowanych instrumentach.

Grupa starsza udała się również na wycieczkę do pobliskiej piekarni. Miały okazję zobaczyć z bliska etapy powstawania chleba oraz urządzenia jakie wykorzystuje piekarz w swojej pracy. Chętne przedszkolaki próbowały „włożyć i wyciągnąć chleb z pieca” sprawdzając tym samym jaki jest on duży. Na koniec nie zabrakło również poczęstunku, pysznej chałki, o czym mogą świadczyć miny naszych przedszkolaków.

To był naprawdę bardzo interesujący tydzień.

 

Autor: Ewa Figura

 


Kontakt


Przedszkole Publiczne

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Adres:
Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Mapa dojazdu

Biuletyn Informacji PublicznejAdres

Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Telefon

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Email

cisiec_p@wp.pl
Rozmiar czcionki
Kontrast