REALIZACJA PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

W miesiącu wrześniu  przystąpiliśmy do międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”, której autorem jest Pani Ludmiła Fabiszewska. Projekt  jest odpowiedzią na uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Jego celami były przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. W naszej placówce udział w programie wzięły dwie grupy wiekowe: dzieci 3-4-5-letnie oraz dzieci 5-6-letnie.

Zadanie 1

9 listopada podczas przedstawienia programu artystycznego o Polsce, dzieci patriotycznie i odświętnie ubrane, a nauczyciele i personel z kotylionami biało- czerwonymi odśpiewali uroczyście hymn Polski –Mazurek Dąbrowskiego. Tym samym przyłączyliśmy do bicia rekordu dla Niepodległej i o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu Państwowego. Następnie, aby uczcić ten dzień udaliśmy się wspólnie do uroczystego wywieszenia flagi na budynku przedszkola.

Zadanie 3

W  listopadzie, przeddzień obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, nasze przedszkolaki pod opieką nauczycieli przedstawiły program artystyczny opowiadający o losach Polski. Następnie 15.11.2018 nasi wychowankowie zaprezentowali ten sam program na zebraniu z rodzicami, po którym wszyscy otrzymali gromkie brawa. Wspólnie z rodzicami odśpiewaliśmy także 4 zwrotki  hymnu Polski.

Zadanie 4

Dzieci podczas przygotowań do akademii nauczyły się piosenek patriotycznych: „Kujawiak”, „Rodzinny kraj” (sł. U. Kozłowska, muz. J. Zając), „Głos historii” (sł. A. Bomba, muz. M. Konarski), a także utwór „Piechota” do którego grupa starszaków wykonała instrumentację. 21.11.2018 dzieci wzięły udział w  XIX Parafialnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej im. M. Papiurek w Węgierskiej Górce, w którym wystąpili wychowankowie z obu grup przedszkolnych. Dzieci 3-4-5-letnie jako solistka reprezentowała A. Wróbel wykonując utwory: „Głos historii” oraz „Serce w plecaku”, grupę 5-6-latków reprezentowało 13 dzieci w kategorii zespołów pod nazwą „Rozśpiewane przedszkolaki” wykonując utwory: „Piechota” oraz „Rodzinny kraj”. Nasze przedszkolaki w obu kategoriach zajęły I miejsca.

Zadanie 5

Grupa starszaków nauczyła się tańca „Kujawiak”, natomiast dzieci z grupy średniaków poznały taniec „Trojak” .

Zadanie 6

W trakcie przygotowań programu artystycznego, nasi wychowankowie oprócz krótkich wierszy związanych z tematyką akademii poznały także następujące wiersze patriotyczne: „Kto ty jesteś?” W. Bełzy, „Powiewa flaga” Cz. Janczarski, „Orzeł Biały” A. Paszkiewicz.

Zadanie 7

W naszym przedszkolu na jadalni zorganizowany jest kącik patriotyczny związany z naszym regionem. Umieszczone są tam postacie lalek w regionalnych strojach góralskich, figurki rzeźbiarskie wykonane przez lokalnego rzeźbiarza, zdjęcia związane z naszym regionem, herb naszej miejscowości oraz drewniane figurki, wszystko wykończone jest folkowymi dodatkami.

Zadanie 8

Dzieci z grupy średniaków wykonały grupowe prace plastyczne „Regionalny strój góralski”. Przedszkolaki w trzech zespołach  malowały i ozdabiały stroje góralskie. Poznały także  nazwy poszczególnych ubrań męskich: portki, kierpce, kopytka,  kapelusz w kolorze czarnym lub brązowym, obwiązany czerwonym sznurkiem, płócienne koszule, a także kamizelka  z pomponami, pas skórzany. Dzieci poznały także nazwy i kolorystykę ubrań góralek żywieckich: dziewczyny z warkoczami opadającymi na plecy, w które wplatano czerwone wstążki (panny), lub w kok (kobiety zamężne), chustki w kwiaty, w kolorach granatowym, białym, zielonym lub czerwonym, biała koszula z płótna  zwana opleckiem, ozdabiane były czerwonym skromnym haftem, marszczone spódnice jednobarwne lub w drobne kwiaty (najczęściej róże), halka (podpaśnik), zapaska haftowana, gorset na guziki lub wiązany z kokardą ku dołowi, które zakończone były baskinką. Po pierwszej wojnie światowej zaczęto ozdabiać gorsety cekinami oraz wielobarwnymi haftami również z motywami kwiatowymi. Góralki ubierały także czerwone korale, kierpce i kopytka.

Zadanie 9

Przedszkolaki z obu grup bawiły się w tradycyjne zabawy ludowe, takie jak: „Dwóm tańczyć się zachciało..”, „Nie chcę Cię…”, „Moja Ulijanko”,

Zadanie 10

Grupa średniaków 23.10.2018 przystąpiła z wielką ochotą do zrealizowania zadania                                „Z przepisu Babci i Dziadka”. Wspólnie wykonaliśmy i zdegustowaliśmy przepyszne placki  ziemniaczane. Najmłodsi z ochotą i z wielkim zaangażowaniem przeciskały ziemniaki w maszynie, a przy okazji dowiedziały się, że do wykonania tego dania wystarczy kilka składników. ( Załącznik 2)

Zadanie 11

Nauczyciele wykonali prezentację multimedialną „Na skrzydłach historii” przedstawiającą historię, zabytki i ciekawostki o naszej pięknej miejscowości Cisiec. Dzięki uprzejmości innych osób zostały zgromadzone stare fotografie przedstawiające naszą małą Ojczyznę.

Zadanie 12

Dzieci wraz z nauczycielami wykonały samodzielnie pocztówki swojej miejscowości, które zostały przesłane na podany adres do inicjatorki niniejszego projektu.

Zadanie 13

Przedszkolaki wzięły udział w akcji „Napisz kartkę Bohaterom”  (http://bohateron.pl/wyslij-kartke), na której rysowały rysunki, a z pomocą nauczyciela układały i wypisane były życzenia i podziękowana za ich wkład i odwagę podczas walk o wolną Polskę.

Zadanie 14

 W listopadzie został ogłoszony konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców z naszego przedszkola pod hasłem „Moja mała Ojczyzna”, celem było wykonanie pracy na formacie a4 płaskiej lub półprzestrzennej. Temat mógł być szeroko rozumiany, ponieważ wykonane prace związane były zarówno z Polską jak i z naszą miejscowością. W skład jury wchodziły wyłącznie dzieci, które głosowały na dwie prace ( z wyłączeniem swojej). Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4-latki oraz 5-6-latki. Z przygotowanych prac została utworzona galeria. Wyniki oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz upominków nastąpiło na spotkaniu przedświątecznym w grudniu. Wszyscy uczestnicy bardzo się zaangażowali w  organi1zowany konkurs, tworząc piękne prace.

Zadanie 18

W miesiącu październiku w naszym przedszkolu realizowaliśmy temat kompleksowy związany z naszą miejscowością Cisiec. Wówczas najwięcej rozmawialiśmy o swoim miejscu zamieszkania, w tym przytaczając także wiadomości związane z jej  historią. Przez dwa tygodnie poznawaliśmy charakterystyczne miejsca i ważniejsze instytucje lokalne: Kościół, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, sklepy, piekarnię boisko sportowe, budynek Ochotnicze Straży Pożarnej, cmentarz, itp. Dzieci doświadczyły także spotkań z osobami wykonującymi różne ciekawe zawody: piekarz, artyści – malowanie na szkle, rzeźbiarstwo, tworzenie obrazów gobeliniarskich, kwiatów z bibuły. Uczestniczyliśmy także z muzykiem ludowym poznając instrumenty: skrzypce, heligonka, okarynka, fujarka sześciootworowa, fujarka wielkopostna,   a przy okazji mogły osłuchać się z muzyką góralską i nauczyć się utworu „Hymn Beskidów”. Podczas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych dzieci udały się pod Kościół, na cmentarz oraz zatrzymały się przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej osoby wysiedlone z naszej miejscowości oraz poległych partyzantów, zapalając znicze.

           

Realizacja powyższych zadań oraz ich różnorodność pozwoliła nam jako nauczycielom oraz dzieciom na usystematyzowanie wiedzy o Polsce, ale przede wszystkim poznanie tradycji, historii i poszerzenie wiedzy o własnym miejscu zamieszkania. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana naszym podopiecznym pozwoli na to, aby w przyszłości stać się prawdziwymi patriotami, także tymi lokalnymi.

NIECH ŻYJE POLSKA!!!

 

Autor Katarzyna Śleziak

 


Kontakt


Przedszkole Publiczne

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Adres:
Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Mapa dojazdu

Biuletyn Informacji PublicznejAdres

Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Telefon

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Email

cisiec_p@wp.pl
Rozmiar czcionki
Kontrast