Poznajemy swoją miejscowość Cisiec

W miesiącu październik rozmawialiśmy o swojej małej Ojczyźnie- Cisiec. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi nazwa miejscowości, gdzie jest położona, wiedzą, że otaczają nas Beskidy oraz znają   herb Ciśca, a także wiedzą, jakie są najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca w naszej okolicy.

W Bibliotece Publicznej mieliśmy okazję oglądać kącik regionalny, oglądaliśmy budowle z dawnych czasów w formie makiet, w tym także ich wnętrza.

Poznaliśmy także zawody, którymi możemy się pochwalić mieszkając w Ciścu. Odwiedził nas p. Grzegorz Kuśnierz, który jest rzeźbiarzem, dzieci zobaczyły jak wygląda proces rzeźbienia, poznały narzędzia do wykonywania tej pracy, a także samodzielnie spróbowały rzeźbienia w drewnie, a dokładnie  V stację Drogi Krzyżowej. Mieliśmy okazję posłuchać muzyki góralskiej na żywo, dzięki p. Piotrowi Zeman. Nasi wychowankowie poznali instrumenty oraz ich brzmienie- skrzypce, heligonkę, fujarkę oraz okarynę. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki góralskie: „Szumi jawor..”, „Sarna” czy „Hej góry, moje góry”.  Dzieci z grypy starszej wybrały się także do pracowni Plastycznej  Państwa Michałek poznając sposób tworzenia witraży. Wiemy, że wszystko rozpoczyna się od rysunku i naszej wyobraźni, następnie zostaliśmy zapoznani z kolejnymi etapami tworzenia niezwykle pięknych prac.  Podczas jednego ze spotkań   z p. Helenką w Bibliotece, poznając tworzenie gobelinów, starszaki samodzielnie wykonały łapacze snów, mieliśmy okazję samodzielnie kisić kapustę, w taki sam sposób jak robiły kiedyś nasze babcie.  Teraz z niecierpliwością czekamy, aż będziemy jej mogli spróbować. 🙂 


Kontakt


Przedszkole Publiczne

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Adres:
Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Mapa dojazdu

Biuletyn Informacji PublicznejAdres

Prymasa Stefana Wyszyńskiego
197 Cisiec
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Telefon

Tel: 33 864 15 85
Fax: 33 864 15 85

Email

cisiec_p@wp.pl
Rozmiar czcionki
Kontrast