Spotkanie z górnikiem

W poniedziałek odwiedził nas p. Zygmunt Motyka, który jest już emerytowanym górnikiem. Ubrany w elegancki mundur, czako oraz szabelką zaprezentował nam się w galowej wersji górnika. Opowiedział nam o trudach pracy wielu mężczyzn, którzy zjeżdżają głęboko pod ziemię, nawet do 300 m, aby wydobywać węgiel.

Porozmawialiśmy sobie jakie narzędzia są niezbędne górnikom: kilof, łopata, kask, lampa. A także o urządzeniach i maszynach, które pomagają górnikom w pracy: kombajn, winda, pociąg, wagoniki… Ach niełatwa jest to praca, szczególnie, że pod ziemią panują różne warunki: jest ciepło, zimno a w niektórych miejscach nawet mokro.  Ponadto pan Zygmunt nadmienił nam o innych kopalniach, które znajdują się w naszym kraju: kopalnia soli, węgla brunatnego czy siarki.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie. A wszystkim górnikom i Barbarom z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego.

„…kilof szykuje
pod ziemię schodzi znów.
Tam czarny węgiel dla nas szykuje,
dziękujmy górnikom za trud.”