Przyjaciele lasu

We wtorek 16 maja wyjechaliśmy busem do Węgierskiej Górki, gdzie  w Nadleśnictwie odbyło się spotkanie naszych starszaków z panem  leśniczym Władysławem Żółtym.  Pan Władysław bardzo ciekawie opowiadał o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy o ich zwyczajach i potrzebach.

Dzieci  mogły usłyszeć również odgłosy niektórych zwierząt.  Największe wrażenie zrobiły na dzieciach  naturalne okazy zwierząt a w szczególności  jeleń z pięknym porożem. Dowiedziały się że człowiek jest gościem w lesie  i musi szanować zwyczaje gospodarzy.

W trakcie oglądania bajki edukacyjnej dzieci przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie między innymi o zachowaniu ciszy, porządku, unikaniu kontaktu z dzikimi zwierzętami. Dowiedziały się także w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Następnie przechodząc ścieżką edukacyjną „Gościnny las” obok nadleśnictwa dzieci poznały różne gatunki roślin najczęściej występujących w naszych lasach. Na zakończenie spotkania  dzieci otrzymały pamiątkowe książki, kolorowanki, bajki o tematyce przyrodniczej natomiast każdy indywidualnie otrzymał medal „Przyjaciela lasu”

Korzystając z okazji, że jesteśmy w Węgierskiej Górce udaliśmy się pod pamiątkowy obelisk Jana Pawła II, który jest początkiem szlaku papieskiego w gminie Węgierska Górka.

Zwiedziliśmy również fort Wędrowiec, gdzie dzieci zobaczyły działa z okresu II wojny światowej oraz poznały krótką historię walk i obrony fortu w trakcie rozpoczęcia wojny.

„Uczymy miłości do przyrody
uczymy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci